דף מידע מס' 30
אדר תשס"ו – מרץ 2006

ידידינו היקרים!

כמנהגנו מדי שנה, אנו שמחים לשתף אתכם בחדשות המוזיאון. נתמקד הפעם בהתחדשות הארגונית שמביאה תנופה מחודשת לקידום המוזיאון.

הנהלת העמותה מחדשת פניה

בישיבתה בחודש דצמבר 2005 בחרה האסיפה הכללית יו"ר חדשה לעמותה: פרופ' חנה יבלונקה.
פרופ' יבלונקה הינה חוקרת שואה מוערכת, פעילה במספר מוסדות לחקר השואה, ומכהנת כראש המסלול ללימודי מדינת ישראל במחלקה להיסטוריה באוניברסיטת בן-גוריון. מי מכם שנכח בכנס "יום הרצל" ביולי 2005, בוודאי זוכר את הרצאתה המאלפת בנושא העליה מהונגריה ומאירופה לאחר השואה. למרות שבחודשים אלה פרופ' יבלונקה שוהה בארה"ב בשנת שבתון, היא מקפידה לשמור על קשר ואף נטלה חלק בכנס הראשון של אגודת ידידים המתארגנת בלוס אנג'לס (על כך בהמשך...).
מכאן שלוחה תודתנו למר צבי קוצר, חבר הנהלה ותיק ומסור, המשמש גם כממלא מקום יו"ר בתקופה זו.
שני חברים חדשים נבחרו להנהלה: מר יצחק לבנת מקראון, התומך ומקדם את פיתוח המוזיאון בכל דרך אפשרית ומר סטיבן ר. קולטאי, מקים אגודת הידידים בלוס אנג'לס.
כמו-כן הצטרפו אל העמותה מספר חברים חדשים ונבחר יו"ר חדש לוועדת הביקורת: מר ישראל לבל.
ברכותינו הלבביות שלוחות למר זולטאי גוסטב, מנכ"ל ברית הקהילות היהודיות בהונגריה וחבר כבוד בהנהלתנו, שממשיך לעשות חיל בפועלו רחב ההיקף וזוכה לאותות כבוד למכביר.

http://www.gal-ed.co.il/zfat-shoa

אנו שמחים לבשר על פתיחת אתר האינטרנט של המוזיאון בנושא ההצלה והמחתרת הציונית בהונגריה בתקופת השואה. באתר תמצאו מידע מגוון ורב-ערך על שואת יהדות הונגריה בכלל, ועל מאמצי ההצלה בפרט.
אנו מקדישים גל-עד וירטואלי זה לפעילי המחתרת, שנרתמו לפעילות הצלה בקרב אחיהם יהודי הונגריה, תוך סיכון עצמי רב.
הקמת האתר מתאפשרת הודות לתמיכת ועידת התביעות, שממשיכה לסייע למוזיאון בתיעוד קורות השואה וההצלה.
אנו מקווים לחנוך אתר נוסף, שיעסוק בנושא פלוגת העבודה בכפיה, בשנה הבאה. בהזדמנות זאת אנו פונים אל אותם אנשים שבידיהם חומר על פלוגות העבודה (שטרם נמסר למוזיאון), לשלוח אותו אלינו. במידת הצורך נחזיר את החומר המקורי לתורם לאחר העתקתו / סריקתו במחשב. תודה מראש!

השקת אגודת הידידים בארה"ב

אשתקד הספקנו לבשר לכם לפני סגירת הגיליון על התוכניות להקמת אגודת ידידי המוזיאון בלוס אנג'לס, בראשותו של מר סטיבן קולטאי. מאז חלה התקדמות ניכרת. בחודש ספטמבר 2005 התקיים כנס ההקמה של אגודת הידידים, בניצוחה של משפחת קולטאי לדורותיה. תודתנו למר סטיבן קולטאי ולאמו הגב' קטי קולטאי. הכנס, בו ייצגו את המוזיאון פרופ' חנה יבלונקה ורוני לוסטיג, נחל הצלחה מרובה והמשתתפים אכן נרתמו למשימה המורכבת.
כיום עוסקת האגודה בגיוס ידידים נוספים ובהכנת פעילויות משותפות עם המוזיאון, ביניהן אירוע התרמה כמיטב המסורת האמריקאית. ניצנים ראשונים למאמצי גיוס הכספים כבר ניכרים.
בתמונה: חלון ויטראז' בבית הכנסת המשוקם ב-Karcag, שנתרם ע"י משפחת קולטאי לזכר Koltai László ובני ביתו.


יד מושטת לדור ההמשך

הנהלת המוזיאון מייחסת חשיבות עליונה לקירוב הדור הצעיר אל המוזיאון ופעילותו, תוך הדגשת ההווי הייחודי מחד, והערכים המשותפים ליוצאי הונגריה ולכלל היהדות הישראלית והעולמית מאידך.
ברוח זו השתלבה בצוות המוזיאון גב' רותי גלעד, כרכזת חינוך והדרכה, הממונה על פיתוח קשרים וקידום ביקורים של קבוצות שונות: בתי ספר, צבא, נוער מחו"ל, מורים, מדריכים ומבוגרים. כמו-כן מפתחת רותי מספר תוכניות חינוכיות ייחודיות, ביניהן: "ילדות שנקטעה" – על גורלם של ילדים בשואה, ו"להסתכן על מנת להציל" – על פועלה של המחתרת הציונית בהונגריה בתקופת השואה.
ואכן גם בחודשי החורף שקק המוזיאון חיים בפעילויות שטרם נראו כאן. לפניכם התקציר:
שלושה ימים של פעילות יצירתית בחופשת חנוכה משכו כ-120 ילדים על משפחותיהם מצפת וסביבתה (ראו תמונות). לשמחתנו הרבה, בהדרכת הפעילויות נטלו חלק גם תלמידים מבתי ספר באזור. יישר כוח למתנדבים הצעירים!
בתחילת חודש מרץ התקיים כנס מעורר עניין למדריכי תיירים, במהלכו נוצרו קשרי עבודה פוריים ואנו מצפים לתוצאות בשטח.
בין לבין ביקרו במוזיאון קבוצות תלמידים, מועדונים שונים וקבוצות נוער "תגלית" של הסוכנות מהונגריה.

בהזדמנות זו שלוחה ברכתנו לידיד המוזיאון מדור ההמשך, מר מאיר בק, שהתמנה לאחרונה למנהל הסוכנות היהודית בבודפשט.


משנה לשנה - כנס "יום הרצל"

כמדי שנה, שמחנו לראות בכנס "יום הרצל" אשתקד מאות מידידי המוזיאון, שכיבדו את המוזיאון ואותנו בהשתתפותם. בתוכנית הכנס, שהוקדש לנושא "60 שנה לשחרור ולסיום המלחמה", נכללו הרצאות מרתקות מפי פרופ' חנה יבלונקה, גב' נעמי שדמי, גב' ריטה וייס ומר גדעון בן-ישראל. מוקד התעניינות נוסף היוו קטעי הסרטים הנדירים אשר תיעדו את ימיה האחרונים של המלחמה בהונגריה. המלגה המסורתית לזכר ד"ר מרדכי רבס ז"ל, שיוסדה על-ידי אלמנתו, ד"ר תיאה רבס ז"ל, הוענקה למוזיאון לטובת קידום פעילותו החינוכית.

כנס "יום הרצל" תשס"ו - 2006 יתקיים בצפת בתאריך 19.7.06 (שריינו מעכשיו...). בו נעסוק בדרכו של דור ההמשך ליהדות הדוברת הונגרית.
לקראת הכנס נקיים מפגש של בני דור ההמשך במטרה לגבש את תוכנית הכנס. נזמין את המעוניינים ליטול חלק בארגונו. נשמח לקבל המלצותיכם להזמנת בני דור המשך.

מחידושי האוסף

הקצבה מהמיניסטריון למורשת תרבותית בהונגריה איפשרה להוסיף לתצוגה הקבועה של המוזיאון כיתוביות בשלוש שפות (עברית, הונגרית ואנגלית), לטובת המבקרים שמגיעים מכל רחבי תבל. באותה הזדמנות ריעננו גם חלק מארונות התצוגה.


אוסף המוזיאון התעשר בשנה החולפת באלפי פריטים שתרמתם אתם, ידידינו הנאמנים, ועל כך שלוחה תודתנו מעומק הלב! לצערנו נוכל להציג כאן רק קומץ נבחר.


הגב' לאה סגלי תרמה מבחר נוגע ללב מיצירותיו של בעלה, הצייר אברהם סגלי ז"ל, ביניהם ציורי שמן ורישומים בנושא השואה ופריטים פיסוליים שיצר במחנה המעפילים בקפריסין.


מנורת שמן עתיקה עשויה מפליז, שהאירה לפני שנים רבות בית כנסת בהונגריה, תלויה כעת מתקרת אולם הכניסה במוזיאון, הודות למשפחת Mandel מפריז, שרכשה אותה לפני כ-40 שנה בחנות עתיקות בהונגריה.


הפסל מר אפרים גלזר העשיר את אוספנו בעוד יצירה מרשימה: פסל מגולף מעץ זית - תלמיד בדרך ל'חדר'.


ספר טלפונים משנת 1943 המכיל פרטים של אלפי יהודים (בעלי טלפונים) בערי השדה ומהווה עדות ניצחת למעורבותם הרבה גם בחיי הכלכלה בהונגריה. תודתנו למר Rozsics István מבודפשט ולמר יצחק לבנת על סיועו בעניין.


ברכותינו למר משה גולן על תרגומו הקולע לספרו של חוקר השואה ההונגרי הנודע Szita Szabolcs "מבצר המוות" (Halálerõd). את הספר המתורגם ניתן לרכוש גם במוזיאון.


אוסף תצלומים, עבודתו של הצלם יצחק הרבסט (מימיש) ז"ל, הועבר ע"י משפחתו לשחזור ותיעוד במוזיאון. האומן צילם בשעתו את שחרור בודפשט ואת מראות הזוועה שנתגלו לעין כל. התצלומים היוו בסיס לעיצוב תערוכת כרזות מלווה בחוברת הסבר על אירועי השואה, עוד בשנת 1945.


פסל הברונזה המוצג בחדר השואה, פרי יצירתו ותרומתו של ד"ר ברונו פסקל, נוצר בהשראת הפסוק התנ"כי: "וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ".


מנורה מעוטרת התקבלה מעזבונם של שטרנהיים שושנה ולדיסלב ז"ל, ילידי Óbecse שבסרביה. תודתנו לגב' עדנה מיז'יריצקי על עזרתה גם בעניין זה!


ידידים רבים העשירו את ספריית המוזיאון בתרומותיהם. הבולטות שבהן התקבלו השנה מד"ר אנה סלאי (שטרחה ואספה ספרים ממקורות רבים), מגב' ליא רונאי שמסרה ספרים מעזבונו של בעלה, השחקן הנודע, אברהם רונאי ז"ל (יחד עם חומר תיעודי על מפעל חייו), ממר יצחק לבנת, ממר צבי דוד כוכב ומעזבונו של מנחם דניב ז"ל.


אוספנו הארכיוני התרחב במספר "תיקי משפחה", ביניהם של משפחת Martin וגם של הסופר והמחזאי Sebesi Ernõ, שנספה בשואה.


צוות המוזיאון והנהלתו מרכינים ראש
בפני משפחותיהם של ידידי המוזיאון,
אשר נלקחו מאיתנו במהלך השנה.
ביניהם:
שושנה (ז'וז'ה) אדלר ז"ל ושושנה שרון ז"ל -
ממייסדי המוזיאון,
משה אלפן ז"ל -
לשעבר יו"ר העמותה,
מן הדמויות המובילות במחתרת הציונית
בתקופת השואה בהונגריה.

יהי זכרם ברוך.תודתנו מקרב לב וברכתנו לקראת חג הפסח הקרב שלוחות אל:
 • אלפי הידידים בארץ ובחו"ל
 • חברי ההנהלה וחבר הנאמנים
 • חברי העמותה ונושאי התפקידים
 • הנהלת העמותה בהונגריה
 • כל המוסדות התומכים בפעילותנו
 • עיריית צפת והמרכז הקהילתי וולפסון
 • ובייחוד למתנדבינו המסורים:
  ג'ורי בוריץ, אלתי גדיש, דבורה המאירי, חוה לוסטיג,
  עדנה מיז'יריצקי, אירית פסטרנק, יהודית צבכר,

  תרומתכם לא תסולא בפז.

  בשם צוות המוזיאון והנהלתו

 • יוסף לוסטיג
  מנכ"ל המוזיאון
  צבי קוצר
  מ"מ יו"ר העמותה


  חידוש חברות לשנת 2006

  לחידוש החברות בחוג ידידי המוזיאון, הנכם מתבקשים לשלוח תרומות לכתובת המוזיאון:
  המוזיאון למורשת היהדות הדוברת הונגרית
  ת.ד. 1168
  צפת 13111.


  אנא עדכנו אותנו בכל שינוי בפרטיכם, כגון כתובת, טל', פקס, דוא"ל.

  לתשומת לבכם! התרומות למוזיאון מקנות כידוע זיכוי במס, מספר התיק במס הכנסה: 58-011-074-0.

  בתודה מראש...