דף מידע מס' 28
אדר תשס"ד – מרץ 2004

ידידינו היקרים!

לפניכם דיווח שנתי על הפעילות המוזיאלית והתוכניות לשנה זו. חלקו עמנו את העשיה!


באירועי שנה זו נתמקד, מטבע הדברים, בציון שנת השישים לשואת יהדות הונגריה.

אירועים אלו ייפתחו ביום השואה והגבורה, כאשר טקס הזיכרון העירוני, בשיתוף פעולה בין החברה למרכזים קהילתיים בצפת, העירייה והמוזיאון, יוקדש לשואת יהדות הונגריה. המוזיאון יקים גם תערוכת צילומים מיוחדת בנושא, אשר תהיה פתוחה לקהל הרחב גם אחרי יום השואה. לאחר מכן תתאפשר השאלת התערוכה למוסדות המעוניינים בכך.

נציין כאן, שבמוצאי יום השואה ולמחרתו יתקיימו באוניברסיטת תל-אביב מושבי עיון לציון שישים שנה להשמדת יהדות הונגריה ולפעולות המחתרת של תנועות הנוער הציוניות בהונגריה. האירוע יתקיים בחסות אוניברסיטת תל-אביב, הקתדרה לחקר האנטישמיות והגזענות, הפורום לחקר השואה והשפעתה, מורשת, העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה והמוזיאון למורשת היהדות הדוברת הונגרית.

כנס יום הרצל המסורתי לידידי המוזיאון, שייערך ב-7 ביולי 2004 בצפת, יעמוד אף הוא בסימן שישים שנה לשואת יהדות הונגריה.

בכנס נציין גם 100 שנה לפטירתו של בנימין זאב הרצל. תערוכה זמנית לזכרו תתקיים במקום. בהזדמנות זו אנו פונים אליכם: אם יש בידיכם חומר מעניין וייחודי על חוזה המדינה, נשמח לקבל ולשלב.
יוצאים לעולם הרחב...

מאמצינו בתחום יחסי הציבור "עולים כיתה", עם הפקתו של סרט על המוזיאון בשלוש שפות. הסרט מתעד את הפעילות המסורה במוזיאון למען הנצחת המורשת של היהדות הדוברת הונגרית והוא מיועד להפצה ברחבי העולם. הסרט יוצג לראשונה בפני באי כנס שנתי בינלאומי של קהילות, שייערך ב- Debrecen בחודש מאי הקרוב.

דרך נוספת שבה אנו מקווים להגיע לקהלים חדשים, אך קרובים יותר, היא באמצעות הפצת גלויות פרסום צבעוניות בבתי מלון באזור הצפון.
עוד בתוכניותנו לשנה זו (בתקווה להשגת מימון):

מאירועי השנה החולפת
קשרים חדשים ומתחדשים
פרויקט חדש בעידוד ועידת התביעות

ועידת התביעות, שהשתתפה עד עתה בהוצאות הקמתו ופיתוחו של מרכז המידע הממוחשב לגעת לדעת ולזכור... במוזיאון, החליטה לייעד את התמיכה שתינתן למוזיאון בשנתיים הבאות לפיתוח תוכניות ופעילויות לימודיות. תכנון הפעילויות החינוכיות – אשר יוקדשו לנושא השואה והמחתרת - נמצא בעיצומו, בידיה האמונות של הגב' רבקה אמבון. תוכנית נוספת תוקדש לחייו ולפועלו של הרצל.
תודתנו נתונה לועידת התביעות על התמיכה המתמשכת בפרויקטים נבחרים. להזכירכם, מחצית מן המימון מוטל על כתפי המוזיאון, נודה על תרומותיכם הנדיבות!

הוקרה והנצחה

אלו המכירים את המוזיאון ואת העשייה היומיומית בו, בוודאי יעידו, שלמרות שהמוזיאון קטן יחסית (ותקציבו עוד יותר), העושר של האוסף, הסיפורים האישיים המלווים אותו ומסירותו של צוות המתנדבים יוצרים אווירה אותנטית ומשפחתית.

ברוח זו אנו עדים לאחרונה לתופעה הולכת וגוברת של בקשות להנצחה ולהוקרה, המלוות בתרומות למען המוזיאון. בין אם התורמים מבקשים להנציח את יקיריהם שנספו בשואה, או לכבד את מפעלנו באמצעות הקדשת חלק מצוואתם / עזבונם לטובת המוזיאון, אנו עושים את המירב למען הנצחה מכובדת והוקרה נאותה. יעידו על כך לוחות ההנצחה וההוקרה המתרבים במוזיאון, הדפים החדשים באלבום ההנצחה והנצחת משפחות ותורמים נוספים במרכז המידע הממוחשב ("לגעת, לדעת ולזכור...").
כך הוקם גם ההקדש ע"ש אליעזר לנדאו ז"ל - שהיה חבר בהנהלת המוזיאון וידיד ותיק ונאמן.

...ולנבחרי השנה – פריטים חדשים, כמובן


אך ראשית, מילת תודה מעומק הלב לכל הידידים שמעשירים את אוסף המוזיאון בהתמדה ובנאמנות. בלעדיכם אין למוזיאון קיום!


מר איתן בנצור מסר למוזיאון במהלך האסיפה הכללית מוצגים הקשורים לפועלו של אביו, שמואל בנצור ז"ל, שהיה השגריר הראשון של ישראל בהונגריה בשנת 1949.
מר יהודה מושקוביץ, מהתומכים הנאמנים ביותר של המוזיאון, תרם לאוספנו מוצג – כרזה מודבקת על לוח עץ - שהוא התגלמות האנטישמיות בהונגריה שלפני השואה:

מכאן שלוחה ברכתנו למר מושקוביץ, שמתעתד לקבל אות הוקרה מממשלת ארגנטינה על פועלו למען ניצולי שואה, בעצרת שתתקיים ב-8 במאי 2004 לציון 59 שנים לסיום מלחמת העולם השניה ו-60 שנה לשואת יהדות הונגריה. יישר כוח!


בשנה האחרונה יצאו לאור ספרי קהילה חדשים ומרשימים, בהם: פנקס הקהילות – סלובקיה, "העיר שבלב – סיגט היהודית" וספר של קהילת Érsekújvár."זכור את השואה" – כך נקראת יצירתו של הפסל מר Andrew Steiner, אותה הקדיש "לזכר ששת המיליונים שנספו על לא עוול בכפם, לכבוד המתנגדים האמיצים וחסידי אומות העולם". בתמונה: חנוכת הפסל ביום הרצל 2003 בנוכחות שגריר הונגריה בישראל, Dr. Hóvári János.אוסף תצלומי בתי הכנסת התרחב במידה רבה עקב שיתוף החומר ההדדי עם פרופ' רודולף קליין מאוניברסיטת תל-אביב. רוב התמונות החדשות שהתקבלו הינן עותקים של גלויות מתחילת המאה ה-20.

בחרנו להביא כאן תצלום אחד יוצא דופן ומרתק במיוחד: זהו ציור של פנים בית כנסת שצוייר על גבי הריסות של טירה ב- Jenõfalva. הציור הוכן על-ידי חברי פלוגת עבודה 105/15 שהתפללו במקום בחגים. הפמוטים עשויים מגבעולי צמחים.צוות המוזיאון והנהלתו מרכינים ראש בפני משפחותיהם של ידידי המוזיאון, אשר נלקחו מאיתנו במהלך השנה.
יהי זכרם ברוך.


ליבנו עם משפחת המר,
איבדנו את טוּבּי - חברה יקרה ומתנדבת מסורה.הבעת תודה וברכות...

למתנדבינו המסורים -
ג'ורי בוריץ, אלתי גדיש, חוה לוסטיג,
עדנה מיז'יריצקי, יהודית צבכר


לחברי ועדת הביקורת -
משה המר, יעקב מימון ואברהם שרון

ולהנהלת העמותה בהונגריה

. . . תודה מכל הלב על תרומתכם
שלא תסולא בפז.

ברכתנו שלוחה לקראת חג הפסח הקרב:
 • לחברי הנהלת המוזיאון, העמותה וחבר הנאמנים
 • לאלפי הידידים בארץ ובחו"ל
 • למשרד החינוך התרבות והספורט
 • לעיריית צפת ולמרכז הקהילתי "וולפסון"

 • ולכל המוסדות התומכים בפעילותנו

  . . . לכולכם נתונה תודתנו הכנה.

  בשם צוות המוזיאון והנהלתו

  יוסף לוסטיג
  מנכ"ל המוזיאון
  משה אלפן
  יו"ר העמותה  חידוש חברות לשנת 2004

  לחידוש החברות בחוג ידידי המוזיאון, הנכם מתבקשים לשלוח תרומות לכתובת המוזיאון:
  המוזיאון למורשת היהדות הדוברת הונגרית
  ת.ד. 1168
  צפת, 13111

  אנא עדכנו אותנו בכל שינוי בפרטיכם כגון כתובת, טל', פקס, דוא"ל

  לתשומת לבכם! התרומות למוזיאון מקנות כידוע זיכוי במס, מספר התיק במס הכנסה: 58-011-074-0.

  בתודה מראש...